Jak przygotować się na kontrolę fiskusa

Lut 08, 2016 Aktualności

kontrolę fiskusa

W ostatnich latach fiskus przeprowadza ok. 90 tys. kontroli rocznie z czego ponad jedna-trzecia była trafna. Rok 2016 ma stać pod znakiem zwiększenia wpływów budżetowych przez państwo, także możemy być pewnymi, że liczba kontroli w tym roku jeszcze wzrośnie. Jak się przygotować na kontrolę fiskusa i co zrobić, by nasza firma nie znalazł się pod lupą skarbówki?

Odwiedziny przedstawicieli Urzędu Skarbowego mogą przydarzyć się wszystkim. Ponad jedna-trzecia z nich okazuje się trafna, jednak tylko niewielki procent to zaplanowane i przemyślane przestępstwa podatkowe. Ogromna większość kar wynika z nieuwagi przedsiębiorcy i drobnych pomyłek, które z reguły można łatwo skorygować.

Tydzień na poprawki

Urząd Skarbowy daje nam czas na sprawdzenie i poprawienie naszych ksiąg, gdyż od czasu otrzymania zawiadomienia do kontroli mamy co najmniej siedem dni. Warto w tym okresie dokonać wnikliwej analizy wszystkich rachunków i najważniejszych dokumentów, skorygować je w razie potrzeby i uzupełnić błędy. Pamiętajmy też, że wykryte podczas sprawdzania deklaracji pomyłki można zawsze skorygować. Podatnik przed rozpoczęciem kontroli może złożyć korektę, która zmieni pierwotne zeznania i sprawi, że kontrola obejmie już te nowe, skorygowane.

Kontrola fiskusa rozpocznie się z chwilą okazania przez urzędnika upoważnienia. Warto sprawdzić, czy zawiera ono wszystkie dokumenty i dane dotyczące kontroli. W razie braków, mamy prawo odmówić kontroli.
Czas trwania wizyty przedstawicieli skarbówki ograniczony jest ustawą. U mikroprzedsiębiorcy trwać będzie maksymalnie 12 dni, u małych przedsiębiorców 18 dni, średnich 24 dni a u pozostałych 48 dni. Po zakończeniu jej, urzędnik zobligowany jest do przedłożenia oficjalnego raportu z opisem kontroli, oceną prawną oraz informacją o możliwości złożenia zastrzeżenia.

Zastrzeżenia

W razie wątpliwości co do oceny przeprowadzonej kontroli, warto się odwołać. Złożenie zastrzeżenia morze dotyczyć sposobu ustalania stanu faktycznego przez urzędnika, zasadności podważania ksiąg podatkowych czy przedstawionej oceny prawnej. Zastrzeżenie złożyć możemy w okresie 14 dni od otrzymania protokołu. Brak działań z naszej strony skutkować będzie akceptacją decyzji fiskusa. Pamiętajmy też, że nasze odwołanie zasadne jest tylko wtedy, gdy dołączymy do niego konkretne argumenty czy dowody i odniesiemy je do opinii fiskusa.

Kontrola nie musi być zapowiedziana

Z reguły Urząd Skarbowy zawiadamia przedsiębiorcę o swojej wizycie. Oczywiście istnieją jednak okoliczności, gdy tego nie musi robić. Jedną z nich jest podejrzenie o przestępstwie skarbowym. Gdy przedsiębiorca nie głosił działalności gospodarczej lub przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach, to też może się spodziewać niespodziewanej kontroli.

Może cię również zainteresować