Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje 2,8 mld złotych w startupy

Mar 28, 2017 Aktualności

Polski Fundusz Rozwoju uruchamia platformę pięciu funduszy venture capital, które mają rozpocząć działalność inwestycyjną przed końcem trzeciego kwartału 2017 roku. Wpierać będą one startapy na każdym etapie ich rozwoju, zarówno na starcie, jak i w momencie, gdy ruszą na międzynarodową ekspansję.

Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, uważa, że uruchomiona platforma pięciu funduszy venture capital sprawi, że Polska stanie się centrum nowoczesnych technologii. Jego zdaniem nasz region stanie się bardzo dobrym miejscem dla rozwoju startupów, które przyspieszą budowę silnej i innowacyjnej gospodarki. Dzięki tej platformie, wzrośnie prawie trzykrotnie skala finansowania innowacji w Polsce.

Izraelowi i Niemcom osiągnięcie tego celu zajęło 5-10 lat. Zdaniem Paweła Borysa, z nami będzie podobnie. Zakłada on, że uda nam się powtórzyć ich doświadczenia, a Europa Centralna stanie się europejskim centrum innowacji.

700 milionów na początek

Platforma pięciu funduszy venture capital służyć ma finansowaniu startupów na każdym etapie ich rozwoju, począwszy od założenia firmy, na ekspansji zagranicznej kończąc. Pierwszych z funduszy ma być PFR Starter, który zostanie uruchomiony w najbliższych tygodniach. Jego wartość ma wynieść 700 milionów złotych. Będzie on dedykowany startupom na początku ich drogi. Pomoże im się rozwinąć i odnieść międzynarodowy sukces.

Pozostałe fundusze to BRIdge CVC, Otwarte Innowacje, KOFFI i Biznest. Paweł Borys wspomina, że wspierać one będą transfer technologii, rynek aniołów biznesu oraz firmy, które działają już globalnie, ale potrzebują kapitału do poszerzenia swojej działalności.

Może cię również zainteresować